३१ आश्विन २०७८, आईतवार

अस्पतालको शैंयाबाट खनालद्वारा एकिकृत समाजवादीको बैठकलाई मार्मिक सम्वोधन८ भदौं, काठमाडौं ।नेकपा एमालेको नवौं राष्ट्रिय महाधिवेशनबाट केपी शर्मा ओली अध्यक्षमा निर्वाचित भइसकेपछि नेकपा (एमाले) दक्षिणपन्थी अवसरवादको दलदलमा फस्न पुग्यो । सांगठनिक, राजनीतिक, वैचारिक सबै कामहरू ठप्प भए । करिब दुइतिहाई बहुमतको कम्युनिष्ट पार्टीसँग समाजवदमा पुग्ने प्रशस्त सम्भावना भएपनि केपीको कारणले समाप्त भएको छ ।

नेपालको २ ठुला कम्युनिस्ट पार्टीको बीचमा एकता गरिएको थियो त्यो पनि ओलीको कारण लथालिङ्ग भयो । त्यो केपीको दिक्षिणपन्थ अवसरवादी दृष्टिकोणले भएको हो । हामीले सरकारको नीति तथा कार्यक्रममा वैज्ञानिक समाजवादी नीति तय गरेर जान सक्थ्यौं तर त्यो पनि गर्न सकेनौं । ४० महिनासम्म केपि आफ्नै ढङ्गले अघि बढे । हाम्रो चुनावी घोषणपत्रमा समाजवादी कार्यक्रम भएपनि केपी ठिक उल्टो दिशातर्फ अघि बढे ।

नेकपा (एमाले)मा आएको विभाजन क्रान्ति हो । क्रान्तिले नेपालको कम्युनिस्ट आन्दोलनलाई कमजोर नभएर अझ बलियो र समृद्ध बनाँउछ । माक्र्सले पहिलो अन्तर्राष्ट्रिय बनाउनु भयो पछि त्यसमा दक्षिणपन्थ अवसरवाद हावी भएपछि त्यहाबाट माक्र्सले विद्रोह गर्नु भयो र दोस्रो अन्तर्राष्ट्रिय बनाउनु भयो । यसैगरि दोस्रो अन्तर्राष्ट्रियमा पनि लेनिनले विद्रोह गर्नु भयो र कम्युनिष्ट पार्टी अझ सशक्त रूपमा अगाडि बढाउनु भयो ।

पार्टीभित्र मध्यमार्गि दक्षिणपन्थ पनि हुन्छ । तर यसको आयू निकै छोटो हुन्छ । अल्पायु हुन्छ । यो अवसरवादको चरम नमुना पनि हो । हामी यो पार्टी कोअर्डिनेसन केन्द्र हुँदै माले, माक्र्सवादी हुँदै एमाले बनाँउदै आइरहेका छौं । अझै नेपालको कम्युनिस्ट आन्दोललाई एकीकृत बनाँउदै अघि बढ्नु पर्दछ र एकीकृत समाजवादी पार्टीले बृहत् कम्युनिस्ट पार्टीको नेतृत्व पनि गर्नु पर्दछ । कमरेडहरु, अब जबजको युग सिद्धियो, त्यसलाई कसैले अनुसरण गर्न सक्दैन, अब हाम्रो प्रष्ट कार्यक्रम समाजवादमा रुपान्तरणको कार्यक्रम हो । हामीले युग अनुसारको बोली बोल्नुपर्छ । युग अनुसारको कार्यक्रम बनाउनुपर्छ । यो पार्टीको कार्यक्रम नीति दृष्टिकोण समाजवादउन्मुख हुनु पर्दछ ।

पार्टीको बिचार कार्यकर्ता र जनताहरूका बीचमा पुर्याउनको लागि नियमित रूपमा मुखपत्र निकाल्नु पर्दछ । सम्मानित सर्वोच्च अदालतको पछिल्लो फैसला सबैलाई पुग्ने गरी प्रकाशन गरेर कार्यकर्ताहरूका बीचमा पुर्याउनु पर्दछ । यसको पुनः उत्थानको जरूरी भएकोले नेपाल कम्युनिष्ट पार्टि (एकिकृत समाजवादी) निर्माण गर्नु पर्यो ।

अन्तमा सब‌लाई हार्दिक अभिवादन छ । बैठकको सफलताको शुभकामना छ । पार्टी अझ एकतावद्ध, अनुशासित र सामुहिक निर्णयको आधारमा अघि बढ्नु पर्दछ । नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (एकीकृत समाजवादी) पार्टी क्रान्तिकारी केन्द्रको रूपमा स्थापित गर्नु पर्दछ ।

कमरेडहरू हाम्रो सफलता सुनिश्चित छ । बिजय अवश्यभावी छ तर बाटो अप्ठ्यारो छ, भिरपाखा छ , तिखा काँडाहरू पनि छन् । तर हामी सबै भिरपाखामा जन्मिएका कमरेडहरू भएकाले यसलाई छिचोल्न सक्षम हुनेछौं भन्दै सबैलाई विजयीको शुभकामना व्यक्त गर्दछु । अन्तमा सबै कमरेडहरूमा क्रान्तिकारी अभिबादन ! !


प्रतिक्रिया दिनुहोस !

थप खबरहरु

धेरै पढिएको