५ कार्तिक २०७८, शुक्रबार

चीनका धनीहरूको पैसा गरिबहरुलाई बाँडिनेः सि जिङपिङ५ भदौं, काठमाडौं। राष्ट्रपति सि जिङपिङले चीनका धनीहरुको पैसा अब गरिबहरूलाई बाँड्ने योजना बनाएका छन्। राष्ट्रपति सि अनुचित कमाईलाई रोक्न कर्मचारीहरूको पारिश्रमिकमा वृद्धि र मध्यम वर्गको विस्तार गर्न चाहन्छन् । उनले सरकारले सामाजिक निष्पक्षताको लागि धनको पुनर्वितरणका विषयमा प्रणाली बनाउन लागेको बताएका हुन् ।

फाइनान्सियल टाइम्सका अनुसार सिले धनीहरूको आम्दानीलाई सही तरिकाले विनिमय गर्न र व्यवसायीहरूलाई समाजमा अधिक योगदान गर्नको लागि प्रोत्साहित गर्नु जरुरी रहेको बताएका छन् । यसबाट देशका धनीहरूमा अतिरिक्त बोझ बढ्न गई चीन सरकारले कर र अन्य विकल्पको माध्यमबाट यो बोझ बहन गर्ने प्रयास गर्ने बताइएको छ ।

चिनियाँ राष्ट्रपति सिको बैठकमा सरकारले कर, सामाजिक सुरक्षा र वित्तिय हस्तान्तरण भुक्तानीका विषयमा काम गर्ने तय भएको बताएका छन् । यसको माध्यमबाट जनताको गुणस्तरीय शिक्षा र समावेशितामा काम गरिने उनको योजना रहेको छ ।

क्रेडिट सुइजका अनुसार चीनका एक प्रतिशत धनीहरूसँग देशको कूल सम्पत्तिको ३१ प्रतिशत सम्पत्ति रहेको छ । २ दशकअघि चिनका धनीहरूसँग देशको सम्पत्तिको २१ प्रतिशत मात्र थियो । तर पछिल्लो २ दशकमा यो १० प्रतिशतले बढेर ३१ प्रतिशत पुगेको हो । यसमाथि कोरोना महामारीले श्रमिक वर्ग, साना व्यवसायीलाई सबैभन्दा धेरै प्रभावित गरेको छ । यसबाट धनी र गरिबबीचको खाडल झनै बढेको देखिन्छ । २०१९ को तुलनामा अहिलेसम्म चीनमा धनीहरूको संख्या ५० प्रतिशतले बढेको छ ।

लगानीकर्ताहरूले सूचीकृत चिनियाँ कम्पनीबाट २०२१ को फेब्रुअरीदेखि अहिलेसम्म १ ट्रिलियन डलरसम्म आफ्नो पैसा निकालिसकेका बताइएको छ । चीनका शहरमा सन् २०२० मा निम्न वर्गका जनताको आम्दानी केवल १ प्रतिशत बढेको छ । विज्ञहरूले विकासको लागि उपभोक्ता क्षेत्रमा भन्दा लगानीका क्षेत्रमा पैसा खर्च गर्नु उपयुक्त मानेका छन् । यसको लागि नयाँ वित्तिय हस्तान्तरण र सामाजिक खर्च बढाउनु आवश्यक ठानिएको छ ।

चिनियाँ अधिकारीहरूले सामाजिक उत्तरदायित्वको लागि प्रयास पहिलेभन्दा तीब्र बनाएका छन् । बेइजिङको नर्मल युनिभर्सिटीमा आर्थिक मामिलाका विशेषज्ञ ली सिका अनुसार चीनमा धनी र गरिबबीचको खाडल बढाउनमा रियलस्टेटको योगदान ७० प्रतिशत रहेको छ ।

(एजेन्सीहरूको सहयोगमा)


प्रतिक्रिया दिनुहोस !

थप खबरहरु

धेरै पढिएको